نحوه انتخاب رنگ مبل

متداول ترین روش انتخاب مبل این است که مکمل بقیه دکوراسیون باشد و در مرکز توجه نباشد و همچنین به رنگ دیوار هم غالب نباشد. به همین دلیل است که رنگ های خنثی برای مبل بیشترین محبوبیت را در بیشتر خانه ها دارند.

۱۳۹۹/۰۶/۱۹

اگر یک پروژه دکوراسیون را از ابتدا شروع می کنید، ابتدا مبل را انتخاب کنید تا بتوانید بقیه موارد لازم در دکور را مشخص کنید. یک مبل به عنوان الهام بخش ترین اجزای یک اتاق، می تواند با پارچه ای لوکس و مجلل روکش شده یا با طرحی رنگارنگ پوشانده شود.

مبلمان یک نقطه کانونی در دکوراسیون منزل است.

اگر مبل را به اتاق دکور شده اضافه می کنید یا ترجیح می دهید مبل نقش مکمل داشته باشد، انتخاب رنگ اهمیت پیدا می کند. انتخاب یک مبل جدید برای یک پالت رنگی موجود به این معنی است که شما باید تصمیم بگیرید که مبل خنثی باشد یا نقش برجسته ای داشته باشد.

طراحانی وجود دارند که مبل را متناسب با رنگ دیوار انتخاب می کنند تا اتاق را یکدست و بزرگتر نشان دهند. این یک ایده خلاقانه برای یک طرح رنگی هماهنگ است. اگر مبل راحتی متناسب با رنگ دیوار خود می خرید، تغییر رنگ دیوار در آینده می تواند پیچیده باشد. متداول ترین روش انتخاب مبل این است که مکمل بقیه دکوراسیون باشد و در مرکز توجه  نباشد و به رنگ دیوار غالب نباشد. به همین دلیل است که رنگ های خنثی مبل بیشترین محبوبیت را در بیشتر خانه ها دارند.

 

مبل روشن یا مبل تیره

هنگامی که تصمیم گرفتید مبل شما رنگی باشد یا رنگ خنثی باشد، باید در مورد روشن یا تیره بودن مبل تصمیم بگیرید. رنگ کف شما تأثیر زیادی در انتخاب رنگ مناسب مبل دارد. اگر یک مبل با رنگ غالب دارید، آیا آن درفضای  کف یا چوب تیره شناور خواهد شد یا با آن ترکیب می شود؟

از آنجا که مبل به طور معمول بزرگ و روکش دار است و بیشتر پارچه نور را جذب می کند، می تواند فضای اتاق را به میزان قابل توجهی تاریک کند.
اگر مبل تیره را روی زمین تاریک قرار دهید، به نظر می رسد که در اتاق ناپدید می شود. اگر دوست دارید از یک مبل تیره روی یک کف تیره استفاده کنید، باید سعی کنید جلوه آن بیشتر شود. یک مبل تیره با پایه های فلزی یا چوبی روشن می تواند فضای بصری بین مبل و کف ایجاد کند.

استفاده از یک فرش روشن تر در جلوی مبل شما می تواند رنگ های تیره را از هم جدا کرده و رنگ مبل را نمایان‌تر کند. میز جلوی مبل چوبی سبک یا فلزی نیز می تواند به تعریف و تفکیک مبل از کف کمک کند.

یک مبل رنگ روشن چالش های متفاوتی از یک مبل تیره دارد. بزرگترین چالش مبل روشن،  لک و شستشو است. قبل از انتخاب مبل سفید یا روشن، نحوه استفاده از اتاق را در نظر بگیرید و اینکه چطور از آن استفاده کنید. اگر سگ شما دوست دارد روی کاناپه دراز بکشد، پس احتمالاً شما نمی خواهید یک مبل سفید در اتاق نشیمن خود قرار دهید. اگر مبل شما توسط بچه ها و حیوانات خانگی مورد استفاده قرار می گیرد و شما هنوز هم ایده یک مبل سبک را دوست دارید، پس روکش های قابل شستشو یک راهکار شیک است.

هنگامی که روشن و تیره مبل جدید خود را در نظر گرفتید، وقت آن است که به رنگ فکر کنید. اگر با مبل از جهت دکوری و فقط ویترینی کار نمی کنید، یک مبل با رنگ خنثی یک انتخاب محبوب است. مبل های خنثی به راحتی با اطراف تزئین می شوند و با تغییرات دکوراسیون شما در طول سال به راحتی می توانند از هر سبک شما پیروی کنند.

پارچه مبل خنثی شامل بژ، خاکستری و کرم است. یک پارچه بژ مات می تواند در مقایسه با رنگهای دیگر کسل کننده به نظر برسد، اما یک پارچه بژ بافت‌دار، تک رنگ می تواند بدون افزودن رنگ های جدید، زیبایی ایجاد کند. مبل های خاکستری می توانند از کم رنگ تا زغالی باشند. خاکستری می تواند پیچیده، راحت، سرد باشد. مبل های خنثی می توانند بی سر و صدا مکمل دکوراسیون دیگر شما باشند اما همچنان شیک و جذاب باشند.

یک مبل از هر رنگی می تواند به زیبایی با فضای شما ادغام شود، اگر از آن در بقیه رنگبندی خود استفاده کنید. این به معنای افزودن لوازم جانبی یا طرح های چاپی به همان رنگ مبل است، تا رنگ اطراف اتاق پخش شود. مبل، فضای وسیعی از پارچه را داراست که با تکرار در بقیه دکور اتاق می تواند فضای اتاق شما را متعادل کند.

 

استفاده از رنگ در اجزای مکمل مبلمان

هنگام خرید مبل جدید، خود را ملزم به خرید یک صندلی لاوست متناسب نکنید. یک گزینه سبک وانعطاف پذیرتر، انتخاب مجموعه ای از کوسن های زمینی بزرگ و صندلی های تک  هم برای تکمیل مبل جدید شما مناسب است. این موارد لازم نیست که مطابقت دقیق با مبل داشته باشند اما می توانند رنگ مبل را در طرح یا بافت در جای دیگر اتاق نشان دهند. استفاده از این اجزا، فرصت های بیشتری برای افزودن رنگ از پالت رنگ و گزینه های بیشتر برای قرار دادن رنگ مورد دلخواه مبلمان، به شما می دهد.